קליגרפיה

קליגרפיה

קליגרפיה המכונה בעברית כתיבה תמה, הינה אמנות כתיבה מעוטרת.

מקור המילה "קליגרפיה" מגיע מיוון – קאלוס שפירושו – יופי וגראפוס שפירושו – כתיבה.

מה זה בעצם קליגרפיה?

קליגרפיה הינה אמנות כתיבה מסוגננת שמקורה בסין הקדומה ובמזרח אסיה של המאה הרביעית לאחר הספירה.  הקליגרפיה עם השנים התפתחה והתפשטה, בתחילה לפרס ולשאר ארצות האיסלאם, שם הכתב המסוגנן נכתב בכל כתבי הקודש המוסלמים. בנוסף גם ביהדות סופרי הסת"ם קיבלו יחס של כבוד וזאת כי נחשבו לבעלי סגנון אישי ואמנותי מיוחד ולצד מעמדם בחברה כאנשי דת.

במהלך השנים הקליגרפיה התפשטה גם בעולם המערבי, ונעשה מעבר משימוש באותיות היווניות לשימוש באותיות הלטיניות. גם בעולם המערבי בדומה לאיסלאם השימוש העיקרי של הקליגרפיה שומש בכתבי הדת הלטיניים. בתקופת ימי הביניים באירופה פותחו סגנונות כתיבה, כגון האותיות האוּנקִייליוֹת, האותיות המינוסקול והאותיות הקרולינגי מבריטניה, הכתב הגותי הגרמאני והכתב הנטוי האיטלקי.

אם עד המאה ה-15 הכתיבה נעשתה ביד, לאחר המצאת הדפוס של יוהאן גוטנברג הופחת באופן משמעותי השימוש בקליגרפיה באירופה ובעולם בכלל ובכך ספרים וכתבי עת שנעשו בעבודת יד הפכו נדירים. אך הקליגרפיה חזרה להתפתח עם התחלת ציורי הגרפיטי ברחובות ועם המצאת המחשב במאה ה-20. כל עולם הקליגרפיה התחדש בעיקר מאז המצאת המחשב האישי, והפונטים שפותחו בשביל אותם מחשבים.

סטיב ג'ובס, מנכ"ל אפל, הינו דמות מרכזית בכל נושא קידום פיתוח הפונטים וחידוש הקליגרפיה הממוחשבת. בצעירותו, במסגרת לימודיו באוניברסיטה לקח ג'ובס קורס בקליגרפיה, ממנו הוא שאב את עולם עיצוב האותיות במחשבי הMAC. כאשר החליט ג'ובס לפתח את מחשב המקינטוש, הוא השתמש במה שלמד לפיתוח פונטים מעוצבים במחשבי המקינטוש ובכך החזיר את עולם הקליגרפיה לעולם המודרני.

סוגי הקליגרפיה השונים

קליגרפיה עברית

סגנון כתב הסת"ם הינו קליגרפיה יהודית מסורתית שעימו נכתבו ספרי תנ"ך עבריים מהמאות ה-9 ו-10, ספרי התורה, כתבי התפילין והמזוזות. דוגמה טובה לשימוש בקליגרפיה עברית לצורכי טיפוגרפיה, הינו הגופן "גוטמן קליגרפי" או "פונט מוגרבי" של סטודיו אאא' אשר מחיים את הגופנים הקלאסיים של הקליגרפיה היהודית.

סתם

קליגרפיה באסלאם

בקליגרפיה הערבית ניתן לראות שימוש רב ב"ערבסקות" (עיטורים גאומטרים), הכיתוב נמצא בעיקר על קירות המסגדים וכמובן בכתבי הקודש המוסלמי (וקף). עבור האיסלאם, הקליגרפיה הינה דרגת אמנות גבוהה ביותר והיא נחשבת לאמנות רוחנית במספקת קשר ישיר בין השפה הערבית לדת האיסלאם. אמן הקליגרפיה באיסלאם מקביל לסופר סת"ם ביהדות.

calligraphy-arabic

קליגרפיה במזרח הרחוק

הקליגרפיה במזרח הרחוק חשובה ונפוצה גם כיום. צורת הציור הקליגרפי נחשבת למעודנת ובעלת השפעה סגנונית באמנות המזרח. דוגמא טובה לכך הוא סגנון ה"סוּמי-אֵה" – סגנון צביעה אשר עיקר שימושו ביפן ובסין. מאז מעולם לא היה צורך לדעת סינית כדי להעריך את היופי של הקליגרפיה האסיאתית.

הקליגרפיות העיקריות במזרח הרחוק הינן:

  • הקליגרפיה הסינית נקראת "הָאנְדְזְה"
  • הקליגרפיה היפנית נקראת "קאנג'י"
  • הקליגרפיה הקוריאנית נקרת "הנג'ה"

calligraphy-asia

קליגרפיה בעולם המערבי

הקליגרפיה בעולם המערבי לקוח בעיקר מהאלפבית הלטיני ומעט מהכתב היווני והקירילי.

בתקופת קרל הגדול, קיסר האימפריה הגרמאנית התפתחו האותיות הלטיניות. צורת הקליגרפיה עולם המערבי מבוצעת בצורה כזו שהאות הגדולה מעוטרת וממוקמת בתחילת העמוד/הטקסט ובהמשך אותיות קטנות וציוריות.

כיום, השימוש בקליגרפיה בכתב יד כאמצעי תקשורת כמעט ואיננה קיימת, והיא משמשת בעיקר את האומנות והאמנות של תרבות הפופ.