סוגי הפונטים

סוגי פונטים

לכל סוגי הפונטים יעוד שונה מכל בחינה, חלקם נועדו לקריאה ממושכת ואילו חלקם לשם הראווה. על סוגי הפונטים הללו נסקור בפניכם בעמוד זה

פונט טקסט

פונט טקסט הוא פונט המתאים להעמדת טקסט בגושים קצרים ואינו מתאים לקריאה ממושכת. פונט זה מתאים בעיקר למיתוג ולהעמדת טקסט קצר בדוגמת קטלוגים, מגזינים וכד'. יתרונו של פונט זה הוא שהאותיות אינן "מתעייפות" מהר כמו אותיות ראווה ויוצרות חווית קריאה אחידה ומהירה. עיצוב האות בפונט טקסט אינו גרפי או מעוצב כמו אות כותרת או אות ראווה, האות בפונט טקסט שומרת על קריאות והרמוניה בין האותיות, מה שמאפשר לנו כקוראים יכולת לקרוא ללא מאמץ ובמהירות. לכל פונט קיימים מגוון משקלים, כך שזה יאפשר ליצור מגוון רחב של אפשרויות עימוד מבלי ש"נאבד" את הקריאה והעין תתעייף. ברוב המקרים אותיות אלו היו "סאנס-סריפיות" ואף יעוצבו בצורה נקייה ומדויקת (אף על פי שאין הדבר מחייב).

פונט טקסט


 

פונט כותרת

פונטים אלו מתאימים אך ורק להעמדת מילים בודדות, הפונט מיועד לשמש ככותרת בעיתונים, מגזינים, שלטי חוצות ושלטים לחנויות, יש כאלו המשתמשים בפונט כותרת למיתוג ולוגו, וזאת בגלל צורתם הססגונית. הרעיון בפונטים אלו אינו הדגש על קריאות, אלה תפקוד הפונט והאות שמעבירות מסר גרפי מושך וברור.‏

פונט כותרת


 

פונט רץ

פונט רץ הוא המתאים ביותר להעמדת גושי טקסט ארוכים. בד"כ משתמשים בסוג זה של פונטים להדפסת ועימוד לספרים או עיתונים. עבודת הגרפיקאי/המעמיד על פונטים שכאלו היא הכי קשה ומסובכת, וזאת מכיוון שהאותיות חייבות להיות ולהראות ברורת, הרמוניות, ושניתנות לקריאה (לדוגמה – ההבדל שבין האות כ' ל-ב'). אך עם זאת, אין זה אומר אי אפשר להשתמש בסוגי פונט רץ לעימוד כותרות או אפילו פוסטרים. הדגש בפונט רץ הוא היכולת לקרוא בקלות ופחות עניין של אסתטיקה.

טקסט רץ


 

פונט מקורות

פונט מקורות חייב להיות בעל אופי עתיק מהמקורות היהודיים , פונטים אלו מזכירים בצורותם כתבים תנ"כיים עתיקים. פונטים מסוג "מקורות" הם בעלי מראה קליגרפי ועוקצים (בדומה לכתב הערבי). פונטי מקורות יכולים גם להשתייך לפונט רץ או פונט טקסט.

פונט מקורות


 

פונט ראווה

פונטי ראווה הם פונטים בעלי מאפיינים גרפיים מוחצנים‏ והם עוצבו לשם יצירת עניין גרפי ויזואלי ופחות למטרת קריאה. פונטים אלו מתאימים להעמדת כותרות בכל עולם הדפוס, וליצירת סמלילים וזאת בשל צורתם המעניינת והמושכת. פונט ראווה בד"כ יעוצב בצורה מוזרה, חופשית, פרועה, ובעלת סגנון יחודי לאותו פונט. הדגש בפונט ראווה הינו גרפי לחלוטין וזוהי מטרתו היחידה. יש הקוראים לפונט רוואה "פונט פיקנטי" משום שהפונטים אלו מושכים את העין לפעמים בצורה צורמת וצועקת. בפונטים אלו מגוון המשקלים הוא הענף ביותר ("שחור", "אולטרא-שחור" ו"דקיק" בנוסף למשקלים הרגילים), השימוש המוכר ביותר בפונט ראווה ידוע לנו מתקופת שנות ה-60 מאלבומים המוסיקלים של להקות הביטלס, פינקפלויד, ובכלל כל העיצוב "הפסיכודלי" הביאו עימם שנות ה-60 ושנות ה-70.

פונט ראווה


 

פונט מותאם לעברית ולועזית

פונטים אלו עוצבו לצורך תרגום עיצובי עברי לפונטים לועזיים, לדוגמה: אריאל, אלף, טאהומה. פונטים אלו משומשים בעיקר באינטרנט ובמחשב בכלל ואין להם כמעט שימוש בדפוס (מלבד פונט אלף).

הנפוץ ביותר מבינהם הוא הפונט אריאל, אשר עוצב ע"י הקליגרפים פטרישיה סאונדרס ורובין ניקולס בשנת 1982 וזאת תוך שימוש בDNA של הפונט הלועזי "הלווטיקה" (Helvetica). חוקרים גילו שפונט אריאל הינו אחד הגופנים הקריאים ביותר במחשב משום שעיצבו את הפונט כך שלא ירצד על צג המסך. מעצבים רבים נוטים לשלול את הפונט אריאל משום שהוא העתקה לא מוצלחת של שילוב בין הגופן "הלווטיקה" ושל הפונט נרקיס חדש. ועוד הם טוענים "שהפונט סתמי וחסר ייחודיות".

 

למי שמעוניין ישנם פונטים חינם להורדה לשימוש עצמי