איך לסגור קובץ גרפי לדפוס

דוגמא

צריכים לשלוח קובץ לדפוס? ישנם כמה פרמטרים שצריך לוודא לפני ששולחים.

כאשר אנו שולחים קבצים גרפים לדפוס, הקבצים צריכים להגיע עם כמה פרמטרים חשובים שחייבים להתייחס אליהם ברצינות, כך ההדפסה תלך הרבה יותר חלק.

גודל ההדפסה

גם אם זה גודל A4 סטנדרטי או פלייר בעל קיפול של Z או W, וגם אם מדובר בקטלוג עם גדלי מדיות משתנים, מומלץ להסגר על קודם כל על הגודל הרצוי. לכן כשאנו פותחים מסמך חדש בתכנות הגרפיות אנו נדרשים קודם כל להגדיר גודל. בתוכנת האינדיזיין של אדובי (שהיא המומלצת ביותר להעמדה) ניתן להגדיר את כמות הדפים מראש.

רזולוציה

כשאנו סוגרים קובץ לדפוס חשוב לשמור על רזולציה מתאימה, המינימום הוא 300-250 DPI. עובדי הדפוס לרוב לא יקבלו קבצים בעלי רזולוציה שאינה מתאימה לגודל ולדפוס, קבצים עם ריפ (RIP) ארוך. לכן צריך להשים לב לרזולוציה וליחס הגודל בהדפסה.

צבעוניות

כשאנו סוגרים קובץ לדפוס חשוב להגדיר מראש את הצבעוניות של הקובץ. בד"כ כשנשתמש בתוכנות הגרפיות, ההגדרה הראשונית של הצבעוניות תהא RGB (כלומר, אדום-ירוק-כחול) שזו צבעוניות שמתאימה למסך המחשב. אך אם אנו צריכים את הקובץ הגרפי לדפוס עלינו להגדיר אותו כCMYK (כלומר, תכלת-מג'נטה-צהוב-שחור). ובכך הצבעוניות תהיה מדויקת ואיכותית כאשר התוצר יצא מהדפוס.

לכה סלקטיבית ועוד גימורים מיוחדים

אם תצטרכו לבצע בהדפס שלכם גימור מיוחד כמו תצורות של למינציה (מט או מבריק), לכה סלקטיבית והבלטות. תצטרכו להתייעץ עם הגרפיקאי של בית הדפוס בו אתם מבצעים את העבודה. לרוב תצטרכו פשוט להוסיף שכבה מיוחדת לגרפיקה או לסגור את הקובץ בצורה אחרת.

בלידים, פולד מארקס וקרופ מארקס

לרוב האנשים מושגים אלו נשמעים להם סינית, וזאת הבעיה. במרבית בתי הדפוס זהו "תנאי סף" לקבלת הקובץ להדפסה. כאשר אנו סוגרים קובץ עם בלידים או מארקים זה מראה דווקא על קובץ מקצועי.

ראשית לפני שנסביר לכם איך סוגרים קובץ נכון, נגדיר לכם את המושגים:

  • בלידים (Bleeds) –
  • הוספת בדילים משמעותם הוספת שוליים לשטח ההדפס. בליד סטנדרטי עומד בד"כ על 2 מ"מ.
  • קרופ מארקס (Crop Marks) – קופ מארקס זהו הגדרה משלימה לבלידים ומשמעותם סימני חיתוך בתוך הגרפיקה.
  • פולד מארקס (Fold Marks) – כשאנו שולחים קובץ דפוס של פולדרים אנו צריכים סימני קיפול, לכן נגדיר פולד מארקס.

איך סוגרים קובץ PDF עם מארקס ובלידים?

 

איך סוגרים קובץ PDF עם מארקס ובלידים?

 

סרטון הדרכה לסגירת קובץ גרפי לדפוס