המצאת הדפוס

המצאת הדפוס

הראשונים לעסוק בתחום ההדפסה היו הסינים שהשתמשו בצבעים על בסיס שמן שנמרחו על אבנים חלקות ועליהן הם ציירו את הדמויות.

שיטה זו גם ידועה בשמה המקצועי "ליתוגרפיה". עפ"י ההיסטוריה  תהליך הדפוס הומצא ע"י מהנדס בשם בי שאנג בשנה 1,040 לאח"הס.

אך המצאת הדפוס כפי שאנו מכירים הומצא בסביבות שנת 1,436 על ידי יוהאן גוטנברג. ממציא גרמני. ההמצאה שלו נחשבת להמצאה החשובה ביותר בהיסטוריה של האלף הקודם.

טכניקות בדפוס

מרבית השיטות הישנות בדפוס, בעיקר מתחום ההדפסה הישירה משמשת בימינו את תחום האומנות. ניתן לחלק את השיטות לשתיים עיקריות:

הדפסה עקיפה:

  • דפוס אופסט (שטח) – בשיטה זו מועתקת הדמות על לוח עשוי נייר עבה או סגסוגת אלומיניום המצופה באמולסיה. כדי לקבל את הדמות על הלוח – הלוח עובר תהליך פיתוח (בדומה לפיתוח צילום), הלוח ועליו הדמות מוצמדים לתוף בצורת גליל, עיקרון העברת הצבע מתבסס על דחיית המים והשמן מהלוח. הלוח מקבל מים בכמות יחסית קטנה והצבע שהוא על בסיס שמן נדבק לחלקים היבשים (לדמות). שיטה זו נמצאת בשימוש לעבודות הדפסה בכמות גדולה של 1,000 עד מיליון עותקים. וזו השיטה הנפוצה ביותר בימינו להדפסה במסות גדולות, בעיקר שבועונים, עיתונים, ספרים, עלונים וכד'.

 

  • הדפסה דיגיטלית – עם התקדמות הטכנולוגיה בעשרים שנים האחרונות התפתחה שיטת הדפסה חדשה, ההדפסה הדיגיטלית. בשיטה זו מכונת הדפוס משמשת כמדפסת המקבלת את המידע הדרוש ישירות מהמחשב, כאלגוריתם דיגיטליומדפיסה אותו על הנייר. במכונה זו קיים רכיב גלילי שממגנט אליו את הצבע הדרוש (לפי פקודת האלגוריתם שמגיע מהמחשב) ומתאים את הצבע למקור. שיטה זו משומשת בעיקר לעבודות דפוס קטנות ואיכותיות. כמו שלטים, פוסטרים, עלונים, הדפסות על קנווס וכו'.

 

דפוס בלט

הדפסה ישירה:

בטכניקת הדפסה זו ישנו מגוון רחב של סוגי הדפסה, כמו: הדפסה על עץ, ליתוגרפיה, דפוס בלט, דפוס משי, פלקסוגרפיה, דפוס שקע ודפוס צילינדר.

בטכניקה זו נדבר בעיקר על שיטת הדפסת משי, כיוון שזו הטכניקה הנפוצה ביותר מהדפוס הישיר והמשומשת ביותר באומנות המודרנית.

בטכניקה זו הדמות הרצויה מועברת מבעד לרשת בצפיפות משתנה (בעבר הרשת הייתה עשויה סיבי משי, כיום הרשת עשויה סיבים סינתטיים ולכן טכניקה זו נקראת דפוס משי .הרשת אטומה באזורים בהם לא רוצים שיעבור צבע. שיטה זו משמשת כיום להדפסה, משום כמות הצבע הגדולה שמיושמת על המוצר המודפס ולכן משמשת בהדפסת מוצרים סופגים כמו קרטונאז' ומוצרי טקסטיל.