דפוס אופסט

דפוס אופסט

דפוס אופסט זו שיטת הדפסה מסורתית. שיטה זו ייחודית אשר כל עולם הדפוס מתבסס עליה.

שיטה זו נעשית על ידי דחיית שמן ומים. שהם האלמנטים הרצויים להדפסה על גבי לוח ההדפסה. האלמנטים שיופיעו על הלוח ייתפסו בצבע ויועברו לנייר ההדפסה בתהליך מהיר של מכונת האופסט. איפה שלא אמור להיות צבע או הדפסה השמן שעל הלוח דוחה את הצבע ולא מעביר את הצבע לנייר, מה שישאיר את הנייר נקי ולבן. שיטת האופסט מיועד להדפסת מוצרי פרסום בכמות גדולה, כמו עיתונים, מגזינים, כרטיסי ביקור, פליירים, ניירת משרדית, מעטפות, ועוד.

בתחילת תהליך ההדפסה של שיטה זו, קודם כל יש צורך בייצור לוחות הדפסה יחודיים – בתהליך זה מקרינים ברכיבים כימיים את הגרפיקה הרצויה על גבי לוחות אלומיוניום.

תהליך הדפסת אופסט

תהליך ההדפסה מתאפשר באמצעות מכונה אשר קוראת את קובץ הגרפיקה הממוחשב ומקרינה את הקובץ פיזית על גבי לוח האלומיניום.

בכדי ליצור הדפסה צבעונית אנו נדרשים בארבעה לוחות אלומיניום ובארבעה צבעי דפוס (CMYK) כשבשילובם אנו בעצם יוצרים תמונה צבעונית התואמת לקובץ הגרפי אותו ביקשנו להדפיס.

הלוחות המוקרנים מותקנים על גבי מכונת הדפוס אופסט אשר מריצה כמות ספורה של דפים עד שהצבעים מכוונים למידה הרצויה – תהליך זה נקרא "סט-אפ".

מה היעוד של דפוס אופסט

הדפסה בכמות מסחרית גדולה – בד"כ כאשר עושים הזמנה מדפוס אופסט, זו תהיה הזמנה של כמות גדול (אלף עותקים ומעלה). אם אתם צריכים להדפיס כמות של כמה מאות-אלפי עותקים עדיף לפנות לדפוס האופסט שבו ניתן להפיק כמויות מסחריות בתוך זמן קצר ובמחיר הדפסה נמוך.

גדלים להדפסה באופסט

  • שמינית גיליון (A4)
  • רבע גיליון (A3)
  • חצי גיליון (A2)
  • גיליון שלם
  • ישנן גם מכונות אופסט אשר מדפיסות בין צבע אחד וגג עד שני צבעים.

סוגי נייר

מכונת האופסט מסוגלת להדפיס כמעט על כל סוג של נייר, מנייר נטול עץ הנע בין 60 גר' ועד 350 גר' ועד נייר כרומו עבה הנע בין 90 גר' ועד 350 גר'.

כמובן שלאורגנים שבינכם יש גם אפשרות להדפיס עם נייר ממוחזר שהוא טיפה מחוספס והוא נע בין 80 גר' ועד 300 גר'.

כיום במדינת ישראל ישנם 200 בתי דפוס אשר משתמשים בטכניקת דפוס האופסט, תוך שילוב טכניקות חדשות של דפוס דיגיטלי, כריכייה, דפוס רוטציה, דפוס משי וכד'.