מה ההבדל בין פונט דפוס לפונט רשת?

פונט

פונט או בעברית גופן, זהו עיצוב צורת האותיות וסגנונם הגרפי, לפונט כמה סוגים עיקריים לשימושיו:

דפוס, תוכנת מחשב ואינטרנט. הפונט משמש אותנו להצגת מידע טקסטואלי.

 

לכל גופן יחודיות משלו ולרוב נבחר בהקשר ישיר לתוכן – לדוגמא, שלט של חנות עתיקון יכתב בד"כ בפונט עתיק או רטרו ולא בפונט מודרני ובכך יעביר הטקסט באופן ויזואלי את המסר.

לפונט יש תפקיד מרכזי בעולם העיצוב הגרפי והאינטראקטיבי. הפונט מאפשר למעצב להעביר את מידע החזותי שאותו הוא רוצה להעביר מלבד הטקסט עצמו. ישנם פונטים המשדרים ייצוגיות ורצינות, ולעומתם יש פונטים יותר קלילים ויותר "עליזים", וכמובן שיש את הפונטים שהם יותר רשמיים ובד"כ משמשים לעיתונים ואתרי חדשות (לדוגמא: פונט אהרוני, פונט דויד, פונט מרים ועוד).

גופנים בדרך כלל מעוצבים על פי אותה מדיה אליה הם משוייכים או מיועדים, ישנם גופנים שהם מיועדים לדפוס וכאלו המתאימים לתצוגה במחשב, (לדוגמא: פונט אריאל).

ההבדל בין סוגי הפונטים נובע עקב איכות המסכים אשר ירודה יחסית לעומת איכותו של הדפוס. משום כך, ישנם סוגים של פונטים שלא יוצגו באיכות מקסימלית בצג.

חשוב לדעת: בעקבות ההתקדמות הטכנולוגית באיכות הצגים, הבדל זה הולך ונעלם.

 

סוגי פונטים

לכל שפה בעולם ישנם לפחות 20,000 אם לא יותר סוגים של פונטים שונים ובמשקלים שונים (מודגש, נטוי וכד'). בישראל יש כמה חברות גדולות אשר יוצרות ומעצבות פונטים רבים הגדולות שבניהן אלה חברת אאא, פונטביט והגילדה שמייצרות כמות של 1000 פונטים לפחות בשנה.

הכמות הגדולה ביותר של סוגי הפונטים היא דווקא בשפה האנגלית ובשפה הסינית (מנדרין), וזאת מכיוון שהן שתי השפות המשומשות ביותר בעולם המערבי ובעולם בכלל.

גודל האותיות

  • גודל האותיות נמדד בד"כ על ידי יחידת מידה הקרויה "נקודה" (באנגלית: point).
  • גודלה של נקודה באינץ' הוא 1/72.
  • כל 12 נקודות נקראות פיקה (באנגלית: pica), כלומר בכל אינץ' ישנן שש פיקות.
  • כאשר מחליטים על גודלו של האות צריך גם להחליט על המרווח שבין שורה לשורה (באנגלית: leading).

ההחלטה על גודל הפונט והמרווח שבין שורה לשורה משפיעה באופן גורף על כמות הטקסט שיכנס במסמך או בדף, פרמטר נוסף שאמור להשפיע על כמות הטקסט בדף הינו סוג הפונט ומשקלו.