סוגי נייר להדפסה

כריכות ספרים

בשנים האחרונות עולם הדפוס עבר שינויים במספר מובנים שונים, אחד מהשינויים הוא הגברת יעילות מדפסות הלייזר השימוש במדפסות אלו.

זאת בשל השימוש טונר מיועד מדפסות לייזר ולא ראשי דיו רגילים.

בנוסף, גם נייר ההדפסה עבר שינוי גדול בעולם הדפוס, וכיום ניתן למצוא מגוון רחב של סוגי נייר שונים אשר כל סוג נייר מתאימים למטרות ולצרכים שונים.

בשל כך תוצרי דפוס הפכו איכותיים יותר ויעילות בהפקתם נהיית גבוהה יותר מאשר הפקות הדפוס בעבר, בזכות יעילות הפקת הדפוס גם המחיר להדפסה הצטמצם.

משקל הנייר

כאשר אנו מדברים על משקל הנייר אנו מתכוונים למשקל הנייר בכל מטר מרובע בגיליון ההדפסה. כאשר אתם ניגשים לבית דפוס ומבקשים להדפיס על נייר במשקל 80 גר' כוונתכם תהיה לנייר שמשקלו במטר מרובע הוא כ- 80 גרם.

דוגמא טובה לכך, כאשר אנו נרצה להדפיס כרטיסי ביקור, אנו נבקש מבית הדפוס להשתמש בנייר שמשקלו כ-300 גרם ואפילו יותר אם ישנה האפשרות. ככל שהנייר שוקל יותר ככה הוא עבה יותר ועמיד הרבה יותר.

עובי הנייר

כאשר מדובר בעובי הנייר, בדרך כלל מודדים את העובי לפי משקל למטר רבוע. עובי הנייר מתחיל ב- 80 גרם לנייר (אותו נייר מדפסות ביתיות המוכר לכולנו) וממגיע עד לנייר עבה מאוד במשקל של 300 גרם.

חשוב לזכור, ככל שהנייר עבה יותר וכבד יותר, כך הוא יהיה יקר יותר.

סוגי נייר שונים

לפני שניגש לבית הדפוס, עלינו לדעת באילו סוגי נייר נרצה להשתמש להדפסה, בבתי הדפוס קיימים 3 סוגים שונים של ניירות:

כרומו

כרומו הינו נייר רגיל אשר מצופה בטלק עמיד ומיוצר בלחץ מה שיוצר לנייר שכבה אטומה לחומרי הדפוס שנוטה להיות מבריקה. תוצר הדפוס עם נייר כרומו מאפשר לקבל איכות גבוהה בהדפסה.

נייר הכרומו מתחלק לשתי סוגים:

מט – כרומו מצופה שכבת מט

מבריק – כרומו מצופה שכבת טלק דקה בעלת הברקה.

נייר הכרומו מגיע במשקלים: 90 גר', 115 גר', 130 גר', 135 גר', 170 גר', 220 גר', 250 גר', 300 גר' ו-350 גר'.

מרבית השימוש בנייר כרומו נעשה בקטלוגים, פליירים, תמונות, מגזינים.

נטול עץ

נייר נטול עץ הינו נייר המכיל כמות של 5% עץ ו- 95% חומרים סינטטיים אחרים.

נייר נטול העץ מיוצר במגוון משקלים שנעים בין ה- 60 גר' ועד ה- 350 גר'.

נייר נטול עץ משמש לרוב לספרים וניירת משרדית.

ממוחזר

נייר ממוחזר מיוצר משאריות נייר. בשנים האחרונות השימוש בנייר ממוחזר עלה בעקבות עליית המודעות לשמירה על איכות הסביבה.

נייר ממוחזר מיוצר במגוון רחב של משקלים הנעים בין 80 גר' ל-350 גר'.

הנייר הממוחזר משומש בעיקר בהזמנות אירועים, כריכת ספרים וכרטיסי ביקור. ובכלל כל עסק שמעוניין לשמור על הסביבה.

איך לבחור את סוג הנייר להדפסה?

בכדי לבחור את סוג הנייר שבו אנו מעוניינים להדפיס, עלינו לדעת קודם מה השימוש שיעשה בנייר. אם אנו צריכים נייר הדפסה שיתאים למדפסת הביתית שלנו אשר מתאים להיקף הדפסה קטן ובסיסי, אנו נבחר בנייר נטול עץ וזאת מכיוון שהוא זול יותר ונוח להדפסות תכופות. אם נצטרך נייר להדפסת עבודות צבעוניות ובאיכות גבוהה אנו נשתמש בנייר הכרומו. כיוון שהוא בעל עמידות, חוזק, ברק ויכולת ספיגה טובה יותר של הצבע. במידה ונרצה לבצע עבודת הדפסה ולשמור על הסביבה, אין ספק שהנייר הממוחזר יעשה את העבודה.

 

לסיכום, כיום קיימים עוד מגוון רחב של סוגי ניירות שהם פחות נפוצים לשימוש. לכן תמיד טוב לפני שאתם מבצעים הזמנה בבית דפוס או רוכשים נייר כזה או אחר למדפסת הביתית שלכם התייעצו ובדקו אילו עוד סוגי ניירות קיימים במלאי של בית הדפוס או החנות.