תהליך הדפסת תמונה על קנבס

ציור על קנבס

לראשונה השתמשו בקנבס למטרות אומנותיות במאה ה-14, עבור ציור בצבעי שמן.

את יריעת הקנבס ציפו בחומר מיוחד שנקרא ג'סו (Gesso), מטרתו היא למנוע מהצבע לחלחל אל תוך סיבי האריג.

בשנים האחרונות ההדפסה על בד קנבס תוסף יותר פופולריות בקרב אנשים בעולם. אם עד לפני 30 שנה בערך הקנבס היה משמש רק אמני ציור שהיו מציירים על הקנבס בשמן או באקריליק, עם התפתחות הדפוס הקנבס התחיל לשמש גם להדפסים שונים.

אך מהו בעצם קנבס?

קנבס הינו בד חזק מאוד הארוג בצורה גסה אשר "מולבש" על מסגרת עץ, מה שמקנה אפקט תלת ממדי לתמונה. כדי שהתאפשר להדפיס על בד קנבס חייבים לערוך את התמונה במחשב (לחידוד איכות התמונה) טרם שליחתה למדפסת הדיגיטלית. אמנם אפשרי גם לגשת עם תצלום איכותי (עדיף בקובץ RAW) ולבצע הדפסה ללא עריכה ממוחשבת. ששימושו המקורי של בד הקנבס הוא יצירת מפרשי ספינות ואוהלים.

ההדפסה על קנבס

שיטת ההדפסה על קנבס נקראת גם בשפה המקצועית הדפסת ז'יקלה (Giclee printing), שיטת הדפסה זו התפתחה בעקבות התקדמות הטכנולוגיה להדפסה על נייר צילום.

הדפסה על קנבס החלה לצבור תאוצה החל משנות ה-90 המוקדמות, וזאת בעקבות ההתקדמות שחלה בטכנולוגיית הדפוס באותם השנים.

שימוש בקנבס

בהתחלה השימוש בהדפסה על קנבס היה כשאומנים וציירים שהיו מעוניינים לשכפל את יצירותם וליצור העתקים מדויקים למכירה מרובה. אך עם התפתחות הדפוס והטכנולוגיה, התעשייה החלה להציע את שירות ההדפסה על הקנבס לציבור הרחב. כיום השימוש בהדפסה על קנבס נעשה בעיקר לשם מטרות דקורטיביות ועיצוב הבית.

ייצור

בתחילה המדפסות הראשונות להדפסה על קנבס היו משתמשות בפלטת צבעים דלה יחסית של 4 צבעים. אך בשנות ה-2000 חברות מדפסות כמו HAPSON ו-HP החלו לייצר מדפסות בעלות יכולת הדפסה מתקדמת ועם יכולות שילוב של 12 גווני צבע שונים – שילוב זה נותן יכולת הדפסה מדויקת הזהה למקור (לצילום).

שיטות הדפסה

השיטות המקובלות ביותר בימינו להדפסה על קנבס הן שיטות הפיגמנט והסולבנט.

שיטת הפיגמנט

שיטת הפיגמנט הינה שיטה אשר עושה שימוש בסוג דיו ייחודי שמעניק אפשרות ליצירת מגוון רחב מאוד של צבעים ובדיוק המקסימלי ביותר בהדפסה, אך ישנו גם חסרון עיקרי בסוג צבע זה שהוא אינו עמיד כמעט כלל בתנאי מזג האוויר השונים. אך אין מה לחשוש, כל עוד אינם מתכוונים להעביר את ההדפס "מסע כומתה" ובכוונתכם להשאיר את התמונה בתנאי פנים, הפיגמנטציה אינה דוהה עשרות שנים. דיו הפיגמנט שמשומש בשיטה זו מותאם לתנאי פנים מכיוון שאינו רעיל והוא מבוסס על מים.

שיטת הסולבנט

שיטה זו הינה שיטה שמשתמשת בעיקר בסוגי צבעים על בסיס שמן, השימוש בבסולבנט מותאם לסביבה חיצונית והוא עמיד גם בתנאי מזג אויר כגון גשם, לחות ושמש. בשיטה זו הצבע דוהה לאחר 3 עד 5 שנים (לפעמים קצת יותר). הדיו הסולבנטי אינו מומלץ לתנאי פנים וזאת מכיוון שהוא עלול להיות רעיל ומסרטן בגלל נידוף ריח הדיו, לכן ממש לא מומלץ להשתמש בשיטה זו למטרות דקורטיביות בתוך מבנים (כגון: בתים, משרדים וכו').

עיבוד התמונה לפני הדפסה

לפני שאנו מדפיסים את התמונה על הקנבס חשוב מאוד לבדוק אותה על המחשב. גרפיקאי מנוסה יסייע לכם בעניין, הוא מעלה את התמונה למחשב ויבדוק את האיכות והרזולוציה של של התמונה או התצלום. במידה ויהיה צורך, הגרפיקאי יעבד את התמונה ויתקן את הפגמים (במידה וקיימים), יחדד את הרזולוציה, ילטש את התמונה ובמידה ותרצו יוסיף אפקטים שונים אשר מוסיפים אווירה מסוימת, וזאת בהתאם לרצון הלקוח.

עיבוד תמונה נעשה בתוכנת הפוטושופ (או בתוכנה ייעודית אחרת) לכן יש להכין את התמונה לעריכה במידה וזה מה שאנו רוצים.

את הקנבס מדפיסים באמצעות מדפסת דיגיטלית, לאחר שמדפיסים את התמונה יש למתוח את הבד על מסגרת העץ, כך נהנים מתמונה אותה ניתן לתלות על הקיר ללא מסגרת ויצירת אפקט עומק ייחודי ומרשים.