דפוס רוטציה

דפוס רוטציה

דפוס רוטציה הינה שיטת הדפסה אשר פועלת על ידי תנועת סיבוב אחידה של מכונת הדפוס.

סוג דפוס הרוטציה, המתאים בעיקר להדפסת:

  • מגזינים
  • ספרים
  • עיתונים
  • כתבי קודש
  • ועוד

שיטת הרוטציה פועלת כשלוח ההדפסה במכונת הדפוס מסתובב ללא הפסק ומייצר את הדפסת התוכן על-גבי גליל נייר ארוך כשלרוב רוחבו כשל עיתון (לעיתים הרוחב משתנה בהתאם לדרישה), ישנו היתרון אחד גדול ובולט – והוא מהירות ההדפסה של שיטה זו.

מהו דפוס רוטציה?

דפוס הרוטציה, שונה מהדפוס השטוח (אופסט), הוא מתאפיין בהדפסה מהירה מאוד, המכונה מדפיסה על גלילי ענק ולא גיליונות כמו באופסט, ייעודה העיקרי של שיטת דפוס הרוטציה היא הדפסת כמויות גדולות מאוד ובתוך זמן הפקה קצר.

גלילי הנייר בדפוס הרוטציה יוצאים בצורה מקופלת (בדומה לאקורדיון), בנוסף, ישנם תבניות מסוימות בהם המוצרים יוצאים מוגמרים. כלומר, המוצרים יוצאים מקופלים, חתוכים, לאחר הדבקה וכריכה. מכיוון שהדפוס יוצא ממכונת הרוטציה כבר מקופל לעמודים ככה שנחסך מאתנו זמן המתנה לתהליך הכריכה.

תאימות המכונה

המכונה של שיטת הרוטציה מתאימה לתבניות סטנדרטיות ולקצב מהיר של הדפסה, למכונה ישנה מגבלה של משקל נייר אשר נעה לרוב בין – 36 גר' ועד 130 גר' לנייר. מוצר אשר נעשה בדפוס רוטציה יעבור בתהליך ייבוש בחום (בד"כ על ידי תנור מיוחד) כחלק מתהליך ההדפסה. בשל כך, יהיה ניתן להעביר את התוצר המודפס ישירות לכריכה ללא צורך בהמתנה לייבוש הנייר.

סוגי הנייר עליהם ניתן להדפיס

כרומו, SC (סופר קלנדר), נטול עץ וLWC

יתרונות וחסרונות בדפוס הרוטציה

מכיוון שבשיטת הרוטציה ההדפסה נעשית בבת אחת על ידי גלילים ולא כל גיליון מודפס בנפרד, לכך יש כמה השלכות משמעותיות על תהליך ההפקה:

יתרונות בשיטה

מחיר – המחיר אשר בתי הדפוס גובים עבור הדפסת רוטציה בדרך כלל נמוך מזה של דפוס האופסט.

מהירות – היתרון העיקרי בדפוס רוטציה זה מהירות ההדפסה של מכונת הדפוס וזאת עקב הכל מודפס על גלילי נייר אשר מופעלים בצורה סיבובית, הדפסה רוטציה מהירה עד פי 4 יותר מאשר הדפסה שטוחה (אופסט).

כמויות – לשיטה זו ישנה עוד יתרון אחד חשוב וזו העובדה שמדובר בהדפסה המאפשר להדפיס עותקים בכמויות מסחריות גדולות מאוד.

 

חיסרון בשיטה

לשיטה זו, חיסרון אחד משמעותי וזו איכות הדפסה פחותה מדפוס האופסט.

 

לסיכום, דפוס הרוטציה מאופיין במכונות הדפסה ענקיות אשר מדפיסות על גלילי נייר מיוחדים ולא על גיליונות נייר אחידים. ההדפסה בשיטה זו הינה המהירה ביותר אשר מייצרת עד 30,000 גיליונות בשעה.