דפוס משי

דפוס משי

שיטת דפוס משי מקורה בסין בשנים 960-1279 לספירה מתקופת שושלת "סונאג", בשלהי המאה ה-18 דפוס המשי הובא מאסיה לאירופה.

דפוס משי (הדפס רשת) הינה שיטת הדפסה המשומשת כיום לרוב את תחום האומנות. שיטת דפוס משי היא שיטה שבה האמן מדפיס "דמות" דו-ממדית על משטח בד או נייר וזאת בעזרת רשת צפופה של חוטים.

בתחילה נעשה תהליך יצירת הדפס המשי על ידי רשום הדמות על גבי רשת משי המתוח על פלטת עץ המרוח בשעווה, ובכך בעצם אוטמים את האזורים בהדפס שהיו רוצים שיישארו ללא צבע, ניתן לשנות ולאטום אותה מחדש בהתאם לצבע שרוצים להדפיס.

תהליך העברת הצבע מהרשת למשטח ההדפסה, נעשית ע"י הצבת הרשת מעל המשטח המיועד והסרת הצבע שנמצא על גבי החלק העליון של הרשת בעזרת מגב גומי.

דפוס המשי מאפשר הדפסה על מגוון חומרים כמו פלסטיק, נייר, בד, מתכת, עץ וכד'.

כיום, עיקר השימוש בדפוס המשי שלא משמש לאומנות הוא השימוש בפוליאסטר. רשת הדפוס מעוצבת בצורה נגטיבית, ומשם הדיו נספג דרך אותה הרשת. מרבית המדפסות המודרניות משתמשות בתוכנות ייחודיות וכלים חדשניים אשר לוחצות את הדיו ישירות על המוצר, כך נוצר הדפס ייבש לחלוטין.

שיטה נוספת להדפסת משי

מסכים רגישים לאור

כיום, השימוש הניכר – נרחב במסכים המגיבים לקרינת UV ורגישים לאור. המדפיס (או האמן) חושף חלקים שונים מהמסך לאור ובכך האזורים החשופים הופכים לבלתי עבירים. הדיו שמועבר דרך מסך הרשת לא יוכל לחדור את האזורים הללו.

ישנו כלל אחד עיקרי שעומד מאחורי שיטת דפוס המשי בכל אחת מהטכניקות הדפסה והוא שעל הרשת להיות רב-פעמית, על מנת לייצר כמות הדפסים לפי צורכנו. כלומר, אחרי הדפסה אחת – המסך/הרשת יכול להשמר לסיבוב נוסף.

צבעוניות מרובה

בשיטת הדפס משי שימוש ברשתות שונות מאפשרת את צביעת המשטח במגוון צבעים שונים. בשיטת דפוס המשי ישנם שלבים להחדרת הצבע – מהצבע הבהיר לכהה.

אומנים רבים, (כגון: אנדי ווראול), משתמשים בשיטה זו מכמה סיבות – שיטת הדפוס משי היא יחסית קלה לתפעול ומניבה תוצאות איכותיות, בנוסף דפוס המשי דורש ציוד מינימלי שאיננו יקר וכן הוא השימושי ביותר בעולם האומנות כיום.