סובלימציה – תהליך כימי שיחולל פלאים בבית שלכם!

מה צריך לבדוק עם בית הדפוס לפני שעושים הזמנה

על אף השם המפחיד, הדפסת סובלימציה היא תהליך שיכול לעשות לאביזרים הביתיים שלכם רק טוב. סובלימציה היא למעשה תהליך המראה, בו חומר מוצק הופך לגז על ידי אידוי, ללא שלב הביניים של הפיכתו לנוזל. בדרך זו ניתן להעביר גרפיקה בצבעים מלאים אל תוך מצעים ומשטחים שונים באיכות גרפית יוצאת דופן ובעמידות מלאה.

התוצאה המתקבלת היא הדפסה גרפית באיכות גבוהה בה הצבע הופך להיות חלק מהחומר עליו הדפסנו ואינו מורגש כלל במגע, בניגוד להדפסות בה ההדפס בולט מעל לפני השטח. הדפסת סובלימציה הפכה לפופולרית מאוד בשנים האחרונות מכיוון שהיא מאפשרת לנו להדפיס תמונות, ברכות ועיצובים על מגוון חומרים – בדים, זכוכית, אלומיניום ועוד מגוון חומרים, כל עוד הם מצופים בפולימר מיוחד המאפשר העברת מולקולות צבע אליו.

תהליך הדפסת סובלימציה

תהליך ההדפסה כולל כמה שלבים ובתוכו שני שלבים עיקריים לביצוע:

  • בשלב הראשון להדפסת הסובלימציה מזינים צבע סובלימציה לתוך מדפסות הזרקת דיו ייחודיות ומדפיסים את החומר הרצוי על גבי ניירפוטו בעל תכונות מיוחדות המאפשרות להדפיס עליו.
  • בשלב השני מניחים את הפלט שיצא מהמדפסת על גבי החומר הסופי עליו נרצה להדפיס ובמצעים את תהליך ההעברה באמצעות מכבש חום. כך מתאפשרת ההמראה – החומר הופך לגז ומתחבר ברמה המולקולרית אל המדיה עליה אנו רוצים להדפיס (חיבור זה נוצר בין הצבע לבין הציפוי הפולימרי של החומר המודפס)

עמידות ההדפסה

הודות לתהליך הדפסת הסובלימציה הייחודי, עמידות ההדפסה היא גבוהה ביותר וניתן אף להרתיח בדים שעברו סובלימציה. עם זאת, חשוב לזכור שהציפוי הפולימרי המגן על החומר המודפס חשוף לנזקי טבע או שריטות ופגיעות ולכן עדיין חשוב לשמור על החומר כדי שתוכלי ליהנות ממנו לשנים רבות.

יתרונות בהדפסת סובלימציה

הדפסת סובלימציה על מוצרים שונים היא דרך נוחה למיתוג מכיוון שמדובר לרוב בחפצים יומיומיים כגון תיקים ופריטי לבוש שונים, שההדפס עליהם נראה איכותי בהרבה מאשר הדפסה רגילה על בד.

ניתן להשתמש בהדפסת סובלימציה כדי ליצור מגוון מתנות עם הקדשות לבביות לחברים, לעובדים או לספקי שירות שונים (מתנה למורה במסיבת סיום שנה לדוגמא). ניתן לבצע הדפסת סובלימציה על כריכות ספרים, אריחי קרמיקה, ילקוטים, צלחות, שלטים לבית ועוד, כך שהדבר היחיד שצריך להיזהר ממנו הוא שהיא יכולה לגרום להתמכרות מהנה מאוד.