דפוס בלט

דפוס בלט

דפוס בלט הינה שיטת דפוס באמצעות אותיות מתכת, מעליהן תבנית מיוחדת שבא ניתן ליצור כמה משפטים עם אותם אותיות מתכת.

האותיות מסודרות בכתב ראי על התבנית. שיטת דפוס הבלט מתבצעת בהדפסה ישירה. בדפוס הבלט אותיות המתכת בולטות, (מכאן מגיע שם השיטה). שיטה זו נקראת גם "דפוס סדר".

היסטורית שיטת דפוס הבלט

200 שנים לאחר המצאת הדפוס הידע הועבר אל שושלת קוריאו (קוריאה של היום), אשר בתקופה ההיא הייתה תחת השילטון הסיני, וזאת הפעם הראשונה שהדפיסו בעזרת אותיות מתכת. לשיטת הדפסה זו הומצאה גרסה נוספת בגרמניה בשנת 1440 לספירה, ע"י יוהאן גוטנברג אשר מיוחס לו המצאת מכונת הדפוס בעולם המערבי כי הוא היה הראשון ששינה את תפיסת העולם לגבי השימושי בדפוס.

בין חידושיו יוהאן גוטנברג היה הראשון שיצר סגסוגת הכילה בדיל, עופרת ואנטימון, שיצרו אותיות קטנות ואיכותיות שבעזרתן יכלו לדפיס ספרים בעלי באיכות גבוהה של הדפסה.

אותיות הסגסוגת היו מתאימות בדיוק לעבודת הדפוס של אז והיו עמידות יותר מאותיות החימר או העץ שקדמו להן, שהיו משומשות לפניכן במזרח אסיה.

לאותיות דפוס הבלט בהן השתמש גוטנברג היו תבניות נפרדות, תבנית לכל אות, וזה מה שנחשב להמצאתו הידועה כיום. חלוקת האותיות לתבניות זרזה וייעלה את כל תהליך הייצור של המקור ואף שפרה את העימוד שלו בתהליך ההדפסה.

מבנה הבסיס של לוח הבלט

לוח הבלט הוא מסגרת מתכת אטומה בעלת מגרעת אחידה. גודל המסגרת נקבע מראש ובהתאמה לגודל מכונת ההדפסה ועל פי הגיליון. על הלוח מסודרות אותיות אשר היו עשויות סגסוגת. לאחר קיבוע האותיות בצורת בכתב ראי, היה אפשר להרכיב את לוח הבלט במכונת הדפוס ובעצם להתחיל בתהליך ההדפסה.