5 סוגי כריכות נפוצים

כריכות ספרים

אפשר לקרוא לה "קבלת הפנים אל הספר שלכם" או לקרוא לה ב ה' הידיעה "הפנים" של הספר שלכם, יש המחשיבים אותה כ"טיזר" ויש הרואים בה כבר את האקספוזיציה לקריאה.

שמות התואר הללו כמובן מתייחסים לכריכה של ספריהם וסוגי הכריכות הקיימות אשר מעידות על תוכנם של ספרים רבים אחרים.

ישנם 5 סוגי כריכות נפוצים הקיימים בשוק:

כריכה רכה/ קשה:

כריכות ספרים רכות או קשות הינן כריכות המופקות מהדבקה של דפים במשקלים שונים על תכן הספר, כריכה רכה מיועדת בעיקר לספרי קריאה קטנים/ בינוניים בעוד כריכה קשה מיועד לכריכת חוברות וספרים גדולים יותר, אם כי אין מניעה לכרוך ספר קטן בכריכה קשה ולהפך.

כריכה רכה מתבצעת על ידי הדבקה של דף במשקלים שונים על גבי הספר באמצעות דבק חם. בתהליך זה  מודבקת דופן הספר (החלק הסגור) ואת המעטפת החיצונית והפנימית מדביקים לדפי הספר, בתהליך כריכה זה לא ניתן  לפתוח את הספר באופן מלא.

כריכה קשה לספר מתבצעת באותו תהליך כמו כריכה רכה אך יש ניתן לבצע שני סוגי חיבורים לפי הספר:

       1) ניתן להדביק ולהדק את הדפים לדף ייעודי חלק בתחילתו ובסופו של הספר, בכריכה מן הסוג הזה הספר לא ייפתח באופן מלא.

       2) כריכה קשה עם תפירה של דפי הספר, בכריכה זו ניתן לפתוח את הספר ב180 מעלות כלומר באופן מלא.

כריכות ספרים

כריכת סיכות:

כריכה המשמשת בעיקר עבור קטלוגים או ספרי הדרכה של חברות גדולות אשר מכילות מספר מצומצם של עמודים. בדומה לתהליך הוצאה לאור של עיתון, גיליונות הנייר מודפסים משני צידי הדף, מקופלים ומחוברים באמצעות הידוק סיכות במרכז. זוהי שיטת כריכה זולה יחסית לאחרות ומיועדת לצורך בכריכת מספר רב של פריטים בזמן קצר, פרויקטים או פרסומים עונתיים לדוגמה.

כריכת ספירלה:

הכריכה האולטימטיבית של כריכת מוצרים כמו לוחות שנה, עבודות סטודנטים או עבודות שורשים. יכולה להתבצע במגוון כריכות, קשות, רכות או דפים רגילים. תהליך הכריכה הוא בעצם תהליך של חיבור הספירלה לכריכה קיימת או לקבוצת דפים. ראשית על ידי כך שמחוררים את כל דפי המוצר הנבחר ולאחר מכן באמצעות מכונה, מוחדרת הספירלה, שעשויה מפלסטיק לדפים בודדים או ממתכת לחוברת כרוכה, אל החורים שחוררו מבעוד מועד. הספירלה מקובעת במקומה אך במקרים בהם ישנו עומס של דפים ללא כריכה קשה ובעקבות דפדוף קבוע, ייתכן מצב בו החורים גדלים ודפים יכולים להיתלש מן הספירלה.

כריכת עור תפורה:

כריכת עור נחשבת לכריכה קשה בכל הקשור לסגנון דרכי העבודה של כריכת ספרים באמצעותה. כריכת עור המשלבת תפירה של דפי הספר הנכרך הינה שיטת כריכה ידנית וקשה אשר מיועדת בעיקר לכריכת ספרי קודש והגדות מהודרות לפסח.