סוגי הפורמטים של תמונות

פורמט של תמונות

לפני שנגשים לבית דפוס עם קובץ מדיה כזה או אחר, ישנם כמה מושגי יסוד מאוד חשובים שעלינו לדעת בנושא פורמט התמונה שאני מייצאים.

GIF, JPEG, או RAW הם רק חלק מאפשרויות סגירת קובץ המדיה – השאלה היא מה ההבדל בין הפורמטים השונים? האם ניתן להמיר את הפורמט של התמונה בפורמט אחר? והאם זה יפגע לנו באיכות התמונה? כל התשובות בהמשך

פורמט קובץ המדיה, הוא שם פשוט לצורת הייצוג הדיגיטלית של מידע בקובץ מסוים הקיים במערכת הממוחשבת. הפורמט מטרתו להגדיר את צורת ארגון המידע בתוך הקובץ עצמו, איך הוא אמור להיפתח ואופן הזיהוי של הקובץ.

דוגמא טובה לסוגי פורמט ניתן לראות בתוכנת ה-Word שם ניתן לשמור את המסמך עם סיומות שונות כגון: doc. או rtf. וכמובן שיש עוד מגוון אפשרויות נוספות.

מטרת הפורמטים השונים

קבצים של תמונות – לרוב תופסים המון נפח בשטח האחסון (במכשיר הנייד או במחשב).

תמונה אשר גודלה כמגה-פיקסל (כמיליון נקודות צבע), עשויה לשקול כ- 3MB  ואף יותר, במידה ואנו שומרים אותה בפורמט כבד. אך אותו קובץ תמונה, כשהוא שמור בפורמט JPEG עשוי להגיע לנפח של עשרות קילובייט.

לכל פורמט ייעוד שונה בתכליתו, לדוגמא – פורמט מסוג BMP לדוגמא, הוא פורמט שנתמך ברוב התוכנות בסביבת מערכת ה-Windows. אך לעומתו הפורמט מסוג EPS הוא יותר מקובל בהוצאה לאור ובתעשיית הדפוס בכלל, והוא נתמך בתוכנות עימוד כמו למשל DTP.

פורמט נוסף שהוא הנפוץ ביותר והמוכר ביותר הינו JPEG או JPG אשר מייצג את המידע באופן חסכוני כך שהוא תופס פחות נפח בשטח האחסון, בשל כך הוא הנפוץ  באינטרנט ובמצלמות הדיגיטליות.

אך כאשר אנו משנים פורמט לתמונה בדומה לפורמט שירים ב-MP3, אני נאבד מאיכות הקובץ.

סוגי הפורמטים השונים

BMP פורמט מפת סיביות הוא קובץ בזבזני ביותר מבחינת משקל הקובץ, אך כל התוכנות תומכות בו. אין סיבה טובה להשתמש בו רק לעיתים רחוקות.

TIFF פורמט קובץ תמונה מתויגת הינו פורמט רספונסיבי וגמיש, אשר שומר את המידע של התמונה, והוא פורמט שעשוי להתאים לכם כאשר שומרים תמונות שמיועדות להדפסה באיכותית וברזולוציה גבוהה. הפורמט תומך במגוון מסוים של אלגוריתמים לדחיסת הנפח, כמו אותן תוכנות הקיימות בתוכנות פקס – ומשום כך הוא חסכוני מפורמט BMP, על אף שהקבצים עדיין שוקלים כבד יחסית.

GIF פורמט Graphics Interchange אשר הומצא אי שם בשנות ה-80 על ידי הרשת המסחרית CompuServe, הינו פורמט פופולרי בעולם האינטרנט מאז שנות התשעים ועד ימינו. הפורמט Graphics Interchange כמעט ולא שומר על איכות הקובץ, אך דוחס טוב בהרבה יותר מפורמט TIFF. בנוסף, ניתן לשמור את הקובץ על גבי שכבות ובכך להתאים לסריקה באינטרנט איטי, בנוסף הפורמט משמש ליישומים ייחודים באינטרנט כגון: אנימציות קצרות, והקטנת הנפח של התמונות ברשת.

PNG הפורמט גרפיקה ניידת לרשת, הוא חופשי אשר פותח כמאן תחליף לפורמט ה-GIF. הפורמט קצת פחות גמיש ביחס לGIF, אך הוא מסוגל לשמור על מידע מפורט יותר של הקובץ ובכך להשיג יחס דחיסה טוב יותר. הפורמט נפוץ באינטרנט, השימוש העיקרי בו מיועד להפקת סמלילים.

JPEG הפורמט המוכר ביותר פותח בשנות ה-80 המאוחרות, והיעוד העיקרי היה לאחסון דיגיטלי של תמונות באופן דחוס ומצומצם. הפופולריות הענקית של הפורמט נובעת בעיקר משילוב בין 3 יתרונות מהותיים:

 • דחיסה יעילה ואיכותית
 • התאמה לתצלומים ומצלמות דיגיטליות
 • אפשרות שליטה ברמת הדחיסה על חשבון איכות קובץ התמונה

RAW – פורמט רחב איכותי מאוד, אך הפורמט הכבד ביותר לתמונה. תמונות מסוג זה עשויות להגיע לנפח של 4-5 GB לתמונה. השימוש בפורמט מיועד בעיקר להדפסת תמונות איכות, בגדלים משתנים.

לפורמט יתרונות רבים כמו למשל:

 • איכות תמונה גבוהה בהרבה ביחס לפורמטים האחרים
 • טווח דינמי רחב
 • שליטה מלאה על התמונה ועל עיבודה
 • מניעת עריכה ועיבוד בתוך המצלמה, כמו למשל הורדת רעש לבן וחידוד איכות התמונה
 • שמירה על כל המידע ומניעת איבוד מידע חשוב
 • עריכה בעזרת הפורמט מאפשר שינוי של כל הפרמטרים הקיימים בתמונה

כמובן שיש עוד סוגי פורמטים ייעודים וייחודיים אשר אנו עשויים להשתמש בהם או להיתקל בהם כגון:

 • PSD שהוא הפורמט של תוכנת פוטושופ
 • PSP שגם הוא פורמט של תוכנה גרפית בשם PaintShop Pro
 • PICT הוא פורמט שהיה נפוץ בעבר במחשבי הקינטוש של אפל, כיום פחות
 • CPT של תוכנת CorelDraw
 • AI. שהוא פורמט לתוכנת האילוסטרייטור של אדובי
 • וכמובן עוד המון סוגי פורמטים ייעודים אחרים.